Mając swobodę przemieszczania się między krajami, coraz więcej Polaków decyduje się na zagraniczne wakacje autem. Kiedy planujemy taki wyjazd, ważne jest, aby oprócz zarezerwowania noclegów i opracowania trasy wykupić ubezpieczenie dla uczestników wycieczki oraz pojazdu. Czy polskie OC wystarczy? Czy trzeba wykupić dodatkową polisę, a jeśli tak, to na jakich zasadach? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

OC – obowiązkowe ubezpieczenie nie tylko w Polsce

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem w Polsce i wielu innych krajach Europy. Jego głównym celem jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim w wyniku wypadku drogowego.

W większości krajów europejskich, w tym w Polsce, OC obejmuje zakres terytorialny całej Unii Europejskiej oraz niektórych państw spoza niej (tych, które przystąpiły do Porozumienia Wielostronnego). Szczegółowe informacje o ochronie uzyskasz też bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela.

Zielona Karta – potrzebna, gdy wyjeżdżasz poza Unię Europejską

W niektórych krajach odpowiednikiem OC jest tzw. Zielona Karta. To międzynarodowe zaświadczenie o ubezpieczeniu OC, które potwierdza, że posiada je i może z niego korzystać za granicą. W wielu krajach Unii Europejskiej Karta Zielona nie jest już wymagana, ale w niektórych krajach poza UE może być konieczna. Honoruje ją Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Maroko, Rosja, Turcja, Ukraina, Czarnogóra, Mołdawia, Izrael, Iran i Tunezja.

AC (Autocasco) – dobrowolne ubezpieczenie

OC, choć respektowane za granicą, nie wystarczy, aby zminimalizować skutki wypadku dla tego, kto go spowodował. Poza tym, kierowcy zdają sobie sprawę z możliwości wstąpienia innych problemów, jak kradzież, włamanie, przebita opona, wybita szyba i wiele innych. W takiej sytuacji potrzebne jest AC, czyli ubezpieczenie dobrowolne. Ale uwaga! W podstawowym wariancie działa ono wyłącznie na terenie Polski. Na wyjazd zagraniczny trzeba zazwyczaj wykupić rozszerzenie, uwzględniając m.in. odległość holowania czy naprawy w warsztacie z podstawieniem auta zastępczego, co umożliwi kontynuowanie podróży.

Jak znaleźć OC i AC na wyjazd zagraniczny?

Podróżowanie autem poza Polskę to częsty wybór i ciekawa alternatywa dla lotów czy jazdy pociągiem. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do pokonania dalszej trasy, a bezpiecznie poczujesz się, mając dobre OC i dobrowolne Assistance o szerokim zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Wykup je u swojego lub innego ubezpieczyciela na dłuższy czas lub tylko na czas trwania wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − dziesięć =