Sprężyny zawieszenia to elementy, które wiele osób wymienia dopiero w momencie ich pęknięcia. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że gdy części te są mocno wyeksploatowane, tracą swoje właściwości, co przekłada się na spadek komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Co jaki czas należy w takim razie przeprowadzić okresową wymianę sprężyn zawieszenia i jakie komponenty warto wtedy kupić?

Za co odpowiadają sprężyny zawieszenia?

Choć w sprężyny zawieszenia wyposażony jest każdy samochód, który możemy zobaczyć na drodze, to i tak nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z istotności tych komponentów. Gdy mówimy o częściach zawieszenia zwykle w pierwszej kolejności wskazujemy amortyzatory. Warto jednak pamiętać o tym, że sprężyny również się zużywają i muszą być one z czasem wymieniane. W innym wypadku nie tylko pogorszy się komfort jazdy, ale także narazimy się na usterki, które mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Rolą sprężyn zawieszenia jest bowiem przede wszystkim tłumienie drgań. Trzeba pamiętać jednak także o tym, że nieustannie utrzymują one masę pojazdu – nie tylko w trakcie jazdy, ale również podczas postoju. Duże obciążenie tych elementów sprawia, że wraz z upływem czasu tracą one swoją pełną sprawność. Właśnie z tego powodu wielu specjalistów zaleca okresową wymianę sprężyn zawieszenia, która ma odbywać się po przejechaniu określonego dystansu, a nie jedynie w momencie awarii tego komponentu.

Okresowe wymiany sprężyn zawieszenia

Sprężyny zawieszenia to dosyć wytrzymałe elementy i ich wymiana nie musi być przeprowadzana zbyt często. Niekiedy można spotkać się z twierdzeniem, że podzespoły te w znacznym stopniu tracą swoje właściwości po przejechaniu około 200 tysięcy kilometrów i to wtedy powinny być zastąpione. To, jakie interwały wymiany należy przyjąć, zależy jednak w ogromnej mierze od sposobu eksploatacji pojazdu. W samochodach terenowych lub też w pojazdach, które przewożą ciężkie ładunki i poruszają się po słabej jakości drogach, zużycie sprężyn będzie znacznie większe niż w typowych, rzadko używanych autach miejskich. Żywotność podzespołów zależy oczywiście także od jakości ich wykonania. Również w przypadku sprężyn warto więc stawiać na jak najlepsze części, które kupić można na przykład na https://www.ucando.pl/k/sprezyny-zawieszenia/U0302.

Jak dobrać odpowiednie sprężyny zawieszenia do auta?

Zdjęcie starej sprężyny zawieszenia i montaż nowego elementu nie jest trudną ani kosztowną pracą. Choć niektórzy kierowcy decydują się na wykonanie tej wymiany we własnym warsztacie lub garażu, większość z nas powierza jednak to zadanie specjalistom. Wiele osób samodzielnie zamawia jednak te elementy zawieszenia. Robiąc to, należy pamiętać, że części te muszą być odpowiednio dobrane do modelu i wersji auta. W jaki sposób zyskać pewność, że sprężyna zawieszenia będzie pasować do naszego samochodu? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tego elementu w sklepie Ucando.pl, który posiada prostą w obsłudze wyszukiwarkę. Dzięki niej, kupno wszystkich części do auta jest znacznie łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 5 =